Firma, ktorá mala rešpekt pred tendrami, dnes úspešne využíva monitoring Enterisu

Spoločnosť BAUMAN stavby s.r.o. sa venuje komplexnej obnove a revitalizácii budov, rekonštrukcii interiérov, exteriérov a striech a komplexným stavebným prácam a úpravám v Košickom a Prešovskom kraji. Donedávna firma získavala zákazky kontaktovaním potenciálnych klientov. Z hľadiska konkurencie je však podnikanie v oblasti stavebníctva náročné. Na Slovensku existuje jednak veľa stavebných firiem a u mnohých zákazníkov ešte stále zohráva dôležitú úlohu skôr cena, než kvalita.

 

BAUMAN stavby s.r.o. sa rozhodli niečo vo svojom biznise zmeniť

„Vsadili sme na služby Enterisu, ktorý každý deň robí monitoring nových verejných obstarávaní,“ hovorí Miroslav Ladomirják, technický riaditeľ spoločnosti. Z monitoringu sa firmy dozvedia, ktorá obec, mesto, prípadne firma obstaráva napríklad rekonštrukciu školy, zateplenie obecného úradu, obnovu komerčnej budovy alebo práve hľadá dodávateľa na revíziu elektrických rozvodov. Na Slovensku sa denne vyhlásia stovky nových súťaží, no firmy sa do nich neraz boja ísť.

„Mali sme prirodzený rešpekt z verejných obstarávaní, nikdy sme sa ich nezúčastňovali. Bola to pre nás španielska dedina, strach z neznámeho a vedeli sme, že je to proces, do ktorého treba investovať čas,“ vysvetľuje.

BAUMAN stavby s.r.o. sa však rozhodli, že monitoring verejných zákaziek od Enterisu vyskúšajú. Dodnes totiž neexistuje žiadna jednotná platforma, na ktorej by sa nachádzali všetky ponuky verejných súťaží.

„Zistili sme, že verejné obstarávania vôbec nemusia byť strašiakom. Hneď pri prvej ponuke, ktorú sme našli, sme boli úspešní a tender sme vyhrali. Týkal sa zníženia energetickej náročnosti budovy materskej školy v Moldave nad Bodvou,“ hovorí Miroslav Ladomirják. Firma zrealizovala kompletný projekt, ktorý zahŕňal podchytenie základov budovy mikropilotážou z dôvodu sadania základu budovy na rohoch, výmenu bleskozvodu, upravila strechu a materskú školu zateplila.

 

Miroslav Ladormirják, technický riaditeľ spoločnosti BAUMAN stavby s.r.o..

 

S výsledkom je spokojný nielen zadávateľ, v tomto prípade obec, ale aj spoločnosť BAUMAN stavby s.r.o.. „V Moldave nad Bodvou si pochvaľovali, že v súťaži uspela firma, ktorá bez problémov dodržiava termíny a technologické postupy. Možnosť zapojiť sa do takýchto verejných obstarávaní vedie k väčšej transparentnosti a objektívnej súťaži na trhu,“ dodáva technický riaditeľ spoločnosti. Každá firma, ktorá sa rozhodne vstúpiť do hospodárskej súťaže, potrebuje mať pripravené všetky dokumenty a deklarovať, že projekt dokáže začať i dokončiť.

 

Nové zákazky = nové obchodné príležitosti

BAUMAN Stavby s.r.o. z hľadiska verejného obstarávania zatiaľ vsádzajú na zákazky s nízkou hodnotou do sumy 180 000 eur bez DPH. Využitie služieb Enterisu dokonca zástupcov firmy inšpirovalo k tomu, aby zamestnali stavbyvedúceho na trvalý úväzok a stal sa tak zodpovednou osobou za jednotlivé verejné obstarávania i projekty. Medzitým sa už firma zúčastnila ďalších tendrov, na ktorých výsledky momentálne čaká. „Začali sme sa pravidelne zúčastňovať výberových konaní. Pri súťažiach s nízkou hodnotou sú podmienky jednoduchšie. Naša vízia do budúcnosti je však uchádzať sa aj o zákazky s vyššou hodnotou. Dávame si čas, aby sme boli lepšie pripravení,“ dodáva Miroslav Ladomirják.

Monitorovacia služba verejných zákaziek ponúkaná Enterisom je veľmi prehľadná. Firma si v ňom môže vyhľadať profil podľa oblasti podnikania a určí, ktorý región ju zaujíma. Následne každý deň alebo každý týždeň dostane z Enterisu štruktúrovaný e-mail s podrobnými informáciami o nových zákazkách v danom biznise. Zástupcovia Enterisu sú dokonca pripravení pomôcť svojim klientom a poradiť im, aby bola ich ponuka kvalitne a komplexne vypracovaná a aby mala šancu uspieť v súťaži. „Na začiatku sme si dali jednu konzultáciu s Enterisom, aby sme pochopili isté špecifiká a dnes si už podklady do súťaží pripravujeme sami. Samozrejme, ak si nie sme úplne istí, vieme sa kedykoľvek poradiť,“ dodáva technický riaditeľ spoločnosti BAUMAN stavby s.r.o..

Poplatok, ktorý firma investuje do monitoringu nových verejných obstarávaní ročne, nie je vysoký. V prípade úspešných tendrov sa niekoľkonásobne firme môže vrátiť. V monitoringu sa nachádzajú všetky relevantné informácie o súťaži i linky, kde je oznámenie o verejnej súťaži, prípadne aké legislatívne náležitosti musí potenciálny dodávateľ splniť.

„Aj vďaka tendrom sa naša firma istým spôsobom začala transformovať. Je to nový spôsob, akým môžeme získavať ďalších kvalitných a serióznych partnerov pre náš biznis,“ hovorí technický riaditeľ spoločnosti BAUMAN stavby s.r.o..

Celú prípadovú štúdiu si môžete pozrieť CaseStudy_Enteris.