Spoločnosť prvýkrát vstúpila do tendra a zvíťazila

Riešenie

„Keďže sme zahraničná firma registrovaná v Rakúsku, ktorá sa venuje už 14 rokov medzinárodným satelitným prenosom najmä v zahraničí, na Slovensku sme nemali žiadne skúsenosti s tendrami,“ hovorí Peter Straponček, konateľ firmy Zebrafish Fernsheproduktion GmbH.

V tom čase bola na Slovensku vyhlásená veľká zákazka na dodávku služieb v oblasti satelitných prenosov. Rozhodli sme sa jej zúčastniť.

„Nevedeli sme, ako začať a tak sme hľadali pomoc. Na internete sme natrafili na spoločnosť ENTERIS, ktorá má bohaté skúsenosti s verejnými obstarávaniami. Pretože sme sa chceli uchádzať o nadlimitnú zákazku pre verejnú inštitúciu, oslovili sme ju. ENTERIS nám pomáhal v celom procese od začiatku až po úspešné podanie kompletnej ponuky do súťaže,“ vysvetľuje Peter Straponček.

Peter Straponček, konateľ firmy Zebrafish Fernsheproduktion GmbH

Spoločnosť Zebrafish Fernsheproduktion GmbH bola spočiatku skeptická v súvislosti s možným získaním zákazky. „Podľa informácií, ktoré kolujú na verejnosti, je priestor pre netransparentnosť a korupciu na Slovensku stále veľký. Napriek tomu sme sa to rozhodli vyskúšať. Vďaka odporúčaniam ENTERISU sme trvali na dodržaní všetkých zákonných postupov verejnej súťaže a vyplatilo sa,“ konštatuje konateľ spoločnosti.

 

Výsledok

Firma, ktorá súťažila o nadlimitnú zákazku, tender napokon vyhrala. „Naša rakúska spoločnosť robí až 95,5 % biznisu v zahraničí. Zákazka na Slovensku bola pre nás zaujímavá najmä preto, že sám pochádzam zo Slovenska a obstarávateľ je neďaleko nášho rakúskeho sídla. Doterajšie spolupráce so slovenskými televíznymi spoločnosťami boli obchodne mizivé, ale videli sme v tom zaujímavú príležitosť do budúcna,“ hovorí Peter Straponček. V Zebrafish Fernsheproduktion GmbH dnes vedia, aké konkrétne podklady a v akom formáte ich dodať, aby spĺňali zákonné požiadavky verejnej súťaže. Vedia tiež, ako zareagovať, ak sa chce firma brániť alebo podať námietku.

 

 

Firma začala realizovať projekt v hodnote pol milióna eur, ktorý bude trvať štyri roky. Ten zahŕňa realizáciu satelitných televíznych prenosov zo športových, spoločenských a spravodajských udalostí na území Slovenska. „Dnes by som odporučil vstúpiť do verejnej súťaže aj ďalším. Môže to byť čestný a spravodlivý spôsob, ako získať verejnú zákazku. V ENTERISe navyše poznajú všetky zákonom stanovené postupy a  dokážu poradiť, ako postupovať, ak má uchádzač nedostatok skúseností s postupmi verejného obstarávania,“ opisuje Peter Straponček.

 

  • ENTERIS pomohol spoločnosti pochopiť proces verejného obstarávania v súvislosti s kvalitou a formou dodania podkladov do verejnej súťaže
  • Firma verejnú súťaž vyhrala
  • Firma si overila možnosti uchádzať sa o veľké zákazky aj v ďalších súťažiach
  • Výhodná cena za konzultácie zo strany ENTERISU vzhľadom k hodnote zákazky a času, ktorý do Zebrafish Fernsheproduktion GmbH investoval